Pre neki dan postiram poziv svim svojim pratiocima za uzvraćanje semena. Posle im i lično pišem.
U poslednje 4 sezone seme smo poslali na preko 70 adresa. To je bilo ono koje smo sami uspeli da umnožimo. Osnovati banku semena i pomoći malim baštovanima, hobistima da dobiju kvalitetno i najčešće autohtono seme besplatno, je uvek bila glavna svrha našeg rada. Darivali smo i preko granica, darivali kumovima, rodjacima, komšijama, ali najviše ljudima koje ne poznajemo.
U proteklih nekoliko sezona i mi smo dobijali po neki paketić semena od ljudi koje ne poznajemo. Nismo tražili da se seme vrati.
Prošle godine smo na placu ostali bez vode, tako da je suša pobila skoro sve ono što smo u aprilu i maju posadili. Uspeli smo da umnožimo samo grah poljak.
Ljudi su divni, danas su odgovarali na naše poruke masovno, pisali, neki obećali da podele šta imaju, drugi se pravdali, predlagali da nam kupe i pošalju seme i još razne druge poruke koje smo dobijali.
Hvala svima od srca! Kao da ste nam poslali. Iako i sami ponekad kupujemo seme, ova akcija se odnosila na darovanje semena koja su sami hobisti uspeli da umnože.
Ipak, možda najvažnije što sam saznala iz prepiske, skoro kao da sam poslala neku anketu, u preko 80% slučajeva domaćini su imali neuspešan rod. Prošlogodišnja suša, bunari koje nisu uspeli da osposobe na vreme, komšije koji su sumanuto izvlačile iz zajedničkih izvora, presušeni arterijski, ostarela infrastruktura i slično.
Pisali smo o svemu ovome prošlog leta na našem Instagram profilu. Nemamo mnogo šta da dodamo.
Čuvajte ono što imate, gradite na onome što ste nasledili, unapredjujte, hranite se zdravo, budite dobro i hvala još jednom!

