Kako skuvati sunce?

Kuvamo se celo leto i tom dinstanju nema kraja. Ali kako to sunce, toplotu i leto zatvoriti u tegle, konzervirati za, nadamo se, hladnu i dugu zimu?  

Taj odgovor nam daju domaćice koje u ovom periodu vredno pretaču svoje povrće u zimnicu. 😊

One su našle način da skuvaju sunce jer je ono dobar deo njihovih baštenskih proizvoda.

I ja učim već treće leto kako da pretočim rosu, travu, sunce i mesec u nešto što se može jesti još nekoliko meseci. I zbunjena sam količinom najrazličitijih recepata koje sam u medjuvremenu sakupila. Od mlevenih živih paradajzeva do onih koji se kuvaju u mašini za sudove. Da, malo je gadnjikavo ali kažu da je super jednostavno. Nisam baš sve isprobala ali imam jedan recept koji sam ponavljala već nekoliko puta.

Evo kako sam uspela da skuvam sunce:

Potrebno:

Sopstveni paradajz koji je zreo, glavica belog luka, šaka peršuna, bosiljka ili list celera, malo soli i bibera i malo maslinovog ulja. Može i malo vegete ko voli.

Pošto kuvam svoj paradajz koji sam ubrala u toku nedelje i ostavila da još malo porumeni na tamnom mestu, ne znam koliko je to u kilogramima. Ali natrpam šerpu od 3l do vrha s paradajzima koje sam prethodno oprala u rastvoru sodebikarbone, odsekla im nezrele delove i prepolovila. Paradajz nisam gulila, već ga kuvam u ljusci. Polutkice sam stavila u šepu, dodala so i biber i malo vegete, poklopila i stavila da se kuva. Posle 5 minuta sam dodala čenove belog luka i sveže začine. Onda sam pustila da se to kuva jedno 20 minuta. Kad sam isključila ringlu u šepu sam sipala malo maslinovog ulja. Sve sam ostavila na ringli (da dane dušom) i posle desetak minuta samlela sa štapnim mikserom. Dobila sam gust sos od paradajza.

U medjuvremenu sam u rerni zagrejala tegle i vruć sos sipala u tople tegle, odmah zatvarala i vraćala u zagrejanu rernu gde su ostajale do sledećeg dana.

Ovaj sos koristim za paradajz čorbe, kao pelet za picu a i kao sos za razne paste. Od šerpe pune paradajza, ispadne 4 osrednje tegle.

Zašto mi se baš ovaj recept dopao pored svih drugih prefinjenijih?

Prvo zato što paradajz koristim ceo, ne odvajam ljusku i seme. Volim kad se iskoristi ceo plod. Mislim da kožica paradajza, kad je lepo samlevena doprinosi ukusu i teksturi sosa. A drugo je zato što je recept jednostavan, kratko se kuva, može da se pravi u običnoj manjoj kuhinji, ne treba šporet na drva i šerpa od 50l. I najvažnije – kuvate onako kako paradajz dozreva. (love)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *